مجله مد و فشن, مد و فشن

مفهوم رنگ ها در لباس و پیامی که هر رنگ لباس در خود دارد!!!

lazy

دنیای رنگ‌ها دنیایی زیبا، متنوع و گسترده است. هر رنگ علاوه بر زیبایی و جلوه ی بصری خود معنایی هم در درون خود نهفته دارد.  مفهوم رنگ و پیامی که هر رنگ انتقال می‌دهد جزء اصول اولیه همه هنرها، از جمله طراحی لباس است و طراحان لباس و سبک ها  هم از این معنا و مفهوم‌ها به خوبی آگاه هستند. آن‌ها را به جا و صحیح در طراحی‌های خود به کار می‌برند.

اما برای هر فرد شیک‌پوش و خوش سلیقه که رنگ‌ها را در لباس‌های خود به کار می‌برد، ضروری است تا مفهوم رنگ و معنا و پیام این رنگ‌ها را درک کند و به درستی بشناسد تا بتواند تصویر صحیحی از خود در جامعه ارائه دهد .

 در  این مقاله به مفهوم رنگ ها و پیامی که هر رنگ لباس در خود دارد می‌پردازیم و از زبان رنگ ها سخن می گوییم.

مفهوم رنگ قرمز در لباس

رنگ قرمز از زیباترین و درخشان‌ترین رنگ‌ها است. این رنگ از رنگ‌های اصلی است که در طیف رنگ‌های گرم قرار می‌گیرد و از نظر علمی پایین‌ترین طول موج نور قابل تشخیص توسط چشم انسان را دارد. رنگ قرمز از گذشته نماد گناه و اشتیاق و هوس بوده است و چون یادآور خون است، از دیدگاه عقاید مسیحی و یهودی با شیطان و گناه‌ها مرتبط دانسته می‌شود. آمار نشان می‌‌دهد که ماشین‌های قرمز بیشترین آمار تصادف را در میان رنگ‌های مختلف اتومبیل داشته است. دلیل آن این است که این رنگ هیجان را افزایش می‌دهد. رنگ قرمز رنگ عشق و فداکاری است و همچنین به عنوان نماد شجاعت هم به کار می‌رود و از پرکاربردترین رنگ‌ها در پرچم‌های ملل مختلف است.

رنگ قرمز توجه مردم را جلب می‌کند و شاید بهترین انتخاب برای پوشش و لباس نباشد اما تحقیقات نشان داده است که این رنگ به همه می‌آید و با هر نوع رنگ پوست سازگار است. اگر می‌خواهید با اعتماد به نفس بیشتر و قوی‌تر در جامعه ظاهر شوید لباس قرمز بپوشید. قرمز شما را شجاع‌تر و جذاب‌تر نشان می‌دهد و یکی از بهترین انتخاب‌ها برای اکسسوری‌ها و جواهرات است، جواهرات قرمز مثل یاقوت نشانه عشق و قدرت هستند و شما را به آرزوهای خوبتان می رسانند.

مفهوم رنگ  زرد در لباس

زرد نیز مانند رنگ قرمز یکی از رنگ‌های اصلی است و در دسته ی رنگ‌های گرم طبقه بندی می‌شود. این رنگ در طیف نوری قرار دارد، طول موج آن بین نارنجی و سبز است. رنگ زرد بیشتر از هر رنگ دیگری توجه را به خود جلب می‌کند و در فرهنگ‌های مختلف هم معنای متعدد و متفاوتی دارد به عنوان مثال در بسیاری از فرهنگ‌ها رنگ زرد به معنای بیماری است، اما  در فرهنگ های دیگر رنگ روشنایی و نور، عشق و علاقه و محصول دادن هم به شمار می رود. این رنگ به افراد احساس اشتیاق و لذت می‌دهد و به دانش و معرفت انسان‌ها هم اشاره دارد. البته گاهی مفهوم رنگ زرد به ابتذال و چیزهای بی‌ارزش و پیش پا افتاده هم اشاره دارد (همانند مجلات زرد و …) و معنای  کم ارزش بودن را منتقل می‌کند. رنگ زرد فشار خون و نبض را بالا می‌برد و نشانه لذت و شادی، گرما، امید و خوشبینی هم تلقی می‌شود.

 پس اگر می‌خواهید چنین تاثیری بر طرف مقابل خود بگذارید، رنگ زرد را در لباس‌های خود امتحان کنید. البته در این کار زیاده روی نکنید و به جای زرد روشن در مقادیر زیاد از طیف‌های خنثی‌تر مثل کرم و قهوه‌ای استفاده کنید.

مفهوم رنگ سبز در لباس

رنگ سبز از طیف‌های متنوع رنگی است که هرچند جزء رنگ‌های اصلی نیست و از ترکیب آبی و زرد به دست می‌آید،  اما در علم فیزیک در کنار قرمز و آبی جزء نورهای اصلی قرار می‌گیرد. رنگ سبز از رنگ‌های غالب در طبیعت است و به همین دلیل نماد زندگی، تجدید حیات، حاصلخیزی و شادابی است اما در کنار آن در هر فرهنگ معنای خاص خود را دارد، که گاهی متناقض هم هستند برای مثال در برخی از فرهنگ‌ها سبز نشانه امید و پیشرفت است اما در برخی دیگر (از جمله فرهنگ غربی) نشانه مرگ و شیطان است.

رنگ سبز اثر آرامش بخشی دارد که در کاهش استرس، دور کردن نگرانی‌ها و افزایش انرژی بدن نقش دارد. برای عاشقان طبیعت که به آرامش و زیبایی آن علاقمند هستند، سبز بهترین انتخاب است. بهتر است بدانید  نوعی از سبز که سبز زمردی نامیده می‌شود نسبت به طیف‌های دیگر آن ظاهر سطح بالاتر و گران قیمت‌تری دارد و بیشتر توصیه می‌شود. این رنگ سبز با بیشتر رنگ‌های پوست از خیلی تیره تا خیلی روشن سازگاری دارد.  بهتر است به جای رنگ‌های متضاد آن با رنگ‌های سرد و خنثی ترکیب شود.

مفهوم رنگ صورتی در لباس

صورتی ترکیبی از سفید و قرمز است که حالتی سرد و ملایم دارد. رنگ صورتی ارتباط زیادی با جذابیت، ادب، حساسیت، شکنندگی، دوست داشتنی بودن، رمانتیک بودن، زنانگی و کودکی دارد. این رنگ جزء محبوب‌ترین رنگ‌ها در میان خانم‌ها و دختران است و جالب است بدانید تا اوایل قرن بیستم صورتی رنگی پسرانه به شمار می رفت چون ترکیبی از رنگ قرمز است. اما به تدریج معنای خود را از دست داد و به رنگی دخترانه و زنانه تبدیل شد. صورتی را رنگ هزاره نامیده‌اند چون در کنار نمایش زنانگی، ظرافت و زیبایی، قدرت را نیز در نوع خاص خود به نمایش می‌گذارد. لازم نیست نگران دخترانه بودن این رنگ باشید چرا که در دنیای امروز جدا از جنسیت این رنگ برای زنان و مردان استفاده می شود. رنگ صورتی را با اعتماد به نفس بپوشید و عاشق خودتان باشید.

مفهوم رنگ آبی در لباس

  • یکی از رنگ‌های سه گانه اصلی که جزء رنگ‌های سرد است و جزء نورهای مرئی  هم دسته بندی می‌شود. آبی طیف‌های متنوعی دارد که از خیلی روشن تا خیلی تیره را شامل می‌شود. در بسیاری از فرهنگ‌ها کلمه‌ای که برای اشاره به سبز و آبی به کار می‌رود یکسان است. رنگ آبی به عنوان یک رنگ سرد اثر آرامش بخش دارد اما نور آبی اثر معکوس دارد و باعث افزایش هیجان و فعالیت بدن می‌شود. و همچنین در تولید هورمون ملاتونین موثر است. رنگ آبی محبوب‌ترین رنگ برای رنگ لباس است و پوشیدن چنین لباسی نشان دهنده آرامش درونی شما است، که از آبی دریا و آسمان نشات گرفته است. افرادی که آبی می‌پوشند افراد قابل اعتمادتری هستند، پس لباس آبی بهترین انتخاب برای مصاحبه شغلی و ملاقات با مشتری است.

خوشایند است که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته و برایتان مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *